A méhkenyér
a kaptárban természetes körülmények között erjesztett virágpor. A méhek a begyűjtött virágport a lépek sejtjeibe tömörítik. Rétegesen helyezik el mézzel váltakozva közben enzimeket kevernek hozzá. A kaptárban található mikroorganizmusok, a hőmérséklet és a páratartalom hatására a virágpor egy sor biokémiai átalakuláson megy keresztül, majd 3 hónap természetes erjedés után méhkenyérré formálódik.
A méhkenyér több mint 20% fehérjét, 24-34 % szénhidrátot és kb 1,5%-ban zsírokat tartalmaz. Összetételében nagy mennyiségben megtalálhatóak olyan ásványi anyagok, mint pl. a vas, kobalt, foszfor, kalcium. Egyik leggazdagabb szelén és kálium forrás.
A méhkenyérben található aminosavak könnyen felszívódó formában és az emberi szervezet számára megfelelő arányban vannak jelen. Ezen kívül természetes és gazdag forrását jelenti olyan fitohormonoknak, enzimeknek, flavonoidoknak és egyéb bioaktív anyagoknak, amelyek még a virágporhoz viszonyítva is háromszor aktívabbak.
Vitaminok: A, B1, B2, B3, B6, B12, C, PP, E, D, K, H
Ásványi anyagok: P, S, CI, K, Ca, Na, Mg, Fe, Cu, Zn, Co, Mo, Se, Cr, Ni, Si
Aminosavak: fenil.alanin, leucin, valin, isoleucin, arginin, hisztidin, lizin, metionin, treonin és a triptofan
Ennek a komplex összetételének köszönheti az egészségre gyakorolt jótékony hatását.
A hagyományos népi gyógyászatban a méhkenyeret elsősorban az emésztőrendszer és a máj megbetegedéseiben ajánlották. Segíti a májfunkciót és méregteleníti a szervezetet. Ezen kívül csökkenti a koleszterin szintet és az uro-genitális rendszer betegségeiben elsősorban a prosztata gyulladás kezelésében is hatásosnak találták. megfigyelések alátámasztják, hogy javítja az étvágyat és főleg a legyengült és idős szervezetek megerősítésében is jól alkalmazható.
Az utóbbi évek tudományos vizsgálatai a méhkenyér következő tulajdonságait igazolták
Forrás: healthywithhoney.com
- antioxidáns hatás: Baltrusaityte et al., 2007
- az antioxidáns hatás fokozható a méz, a propolisz és a méhkenyér együttes használatával: Kowalski Set al., 2017
- hepatitisz kezelése: Ialomicianu et al., 1976
- koleszterin és triglicerid csökkentő hatás:Kassaynko 2010
- anémia kezelése: Georgijewa et al 1993
- vérnyomás csökkentő hatás: Liferov et al., 2009
- A méz és a méhkenyér baktérium ellenes hatása: Vilma Baltrusaityte 2007
- tumorellenes hatás: Filipa Sobral et al., 2017